Jiří Ryvola


Jiří Ryvola
(* 6. 12. 1939) patří mezi ty, kteří se dokážou vždy znovu a znovu vracet i k láskám, které nikdy nebudou zcela naplněny.Přestože od dětství toužil po výtvarné dráze, nebylo mu umožněno vydat se touto cestou. Po gymnaziálním studiu, zakončeném v roce 1956 maturitou, absolvoval železniční školu stavební. Jeho další profesionální dráha se pak ubírala tímto směrem. Snad to bylo z určitého hlediska i dobře, neboť jako železniční stavitel se snažil při rekonstrukci starých kamenných mostů zachovat jejich původní ráz a sounáležitost s krajinou, a tak uchovat pro budoucí generace nejen architektonické a technické památky, ale i jistou lidskou kontinuitu, ke které se občas utíká každý z nás, aby si ověřil smysl vlastního bytí.

Vraťme se však k autorovým malířským začátkům. Již v dětství absolvoval výtvarné kurzy zaměřené na kresbu. Na gymnáziu byl studentem prof. Pučelíka, v letech 1956-58 absolvoval kurz kreslení, v letech 1972-74 pak soukromé studium kresby u Dana Richtra a v letech 1980-83 lidovou výtvarnou konzervatoř. Do výtvarného dění se zapojil i jako jeho organizátor.

Jeho aktivity tvůrčí i organizační ustávají v roce 1990 poté, co ho listopadová revoluce zavála do politiky a do Prahy. V polovině 90. let se vrací ke své železničářské profesi a s nebývalou vehemencí i ke své malířské tvorbě.

Nastávající pětašedesátník Jiří Ryvola dokazuje, že patří mezi ty, kterým nenápadně přibývající léta nic neubrala na svěžesti a kreativitě. Ba naopak, každá nová výstava potvrzuje, že ve vinorodém kraji Litoměřicka, kde již dlouhá léta žije, stejně jako dobré víno, zraje i malíř.

Témata jeho kreseb se příliš nezměnila - nadále si vybírá uličky, domy a krajiny, v nichž lze nalézt citlivou "stopu lidské ruky". Snad jen regionální záběr je stále širší. K severním a jižním Čechám postupně přibyla Praha a další regiony České republiky i obrázky ze zahraničí. Nově se objevují obrázky věcí, které nás v mládí obklopovaly a na které jsme již mnohdy zapomněli, i kresby, někdy trochu ironicko nostalgické, s tématem železnice.

Největší proměnu lze pozorovat u námětů jeho obrazů. Pozvolna ubývá domů a přibývá lidí. Snad to souvisí s lidským dozráním malíře a jeho snahou zachytit rozmanitost našeho života, možná i jeho návratem ke kořenům, ze kterých čerpá energii pro svou výtvarnou práci. Činí to rukopisem, který je nezaměnitelný. Z jeho tvorby vyzařuje klid a pohoda. Kresby a obrazy jsou tvořeny a stvořeny, aby pohladily duši a vytvořily v ní jemný a laskavý úsměv. Jiří Ryvola nám s pokorou propůjčuje své oči, abychom mohli nově vidět domy a zákoutí, kolem kterých denně nevšímavě chodíme. Dokáže nahlédnout do duše lidí a zachytit osudy vepsané v jejich tvářích a očích.

Zdá se, že Jiří Ryvola se nyní nachází ve vrcholném tvůrčím období, což dokumentuje nejen zvyšující se frekvence jeho samostatných výstav, ale i zastoupení jeho obrazů a kreseb v soukromých sbírkách nejen doma, ale i v zahraničí.

PhDr. Zdeněk Pospíšil       

Autorské výstavy Účast na skupinových výstavách Ilustrace v publikacích

1981 - Ústí nad Labem
1985 - Ústí nad Labem
1986 - Litoměřice
1987 - Meziboří
1988 - Most
1995 - Olomouc
1997 - Praha
         - Litoměřice
1998 - Svatý Kopeček u Olomouce
1999 - Třeboň
         - Praha
         - Bílina
2000 - Týnec nad Sázavou
         - Děčín
         - Svatý Kopeček u Olomouce
2001 - Prachatice
         - Litoměřice
         - Úštěk
2002 - Přerov
         - Paříž
         - SRN
2003 - Praha
         - Třeboň
         - Mělník
         - Olomouc
2004 - Praha
         - Beroun
         - Děčín
         - Litoměřice

1976 - Ústí nad Labem
1977 - Ústí nad Labem
1979 - Liberec
1980 - Litoměřice
1983 - Ústí nad Labem
1984 - Ústí nad Labem
2001 - Třeboň
2002 - Litoměřice
2004 - Belgie

2002 - Nové listy z Provence (texty a kresby)
         - Příběhy staveb a okřídlených kol (kresby)
2003 - Literární, výtvarné a jiné poklesky lázeňského šviháka (obrazy a kresby)
         - Koridory (kresby)
         - Železniční stavební technické památky (kresby)
2004 - Bretaň kamenná (texty a kresby)
         - Buštěhradka (kresby)
         - Litoměřice (kresby)
         - Cílem je cesta - cestou je cíl (kresby)

Kalendáře
1997 - Návraty (obrazy)
2001 - Cesty k sobě (kresby)
2002 - Být sám sebou (obrazy)
2003 - Karlův most (obrazy)
2004 - Železniční stavební technické památky (kresby)
         - Radosti života (obrazy)

Obrazy   Autor   Pozvánka