Fotbal v taláru

Karel Felt

obálka

213 stran včetně obrazové přílohy, váz., formát 148x210 mm, cena 199 Kč
ISBN 80-86031-30-6

Kniha napsaná sportovním komentátorem Karlem Feltem obsahuje seriozním způsobem zpracované kauzy našeho fotbalu, které se dostaly před disciplinární komisi. Publikace, členěná podle témat (např. úplatky, drogy...), ukazuje jak tyto případy vznikly, jak a s jakým výsledkem byly projednávány, a v těchto souvislostech uvádí spoustu zajímavostí, včetně vyjádření příslušných funkcionářů. Zejména cenná jsou pak vyjádření předsedy disciplinární komise JUDr. Alexandra Károlyiho - rozhovor s ním tvoří prakticky jednu třetinu knihy - neboť umožňuje čtenářům nahlédnout dosud nevídaným způsobem do zákulisí jednání disciplinární komise.

foto"

"Nejen život, ale i fotbal má svou odvrácenou tvář. Jak autor správně připomíná, faul je jen o malinko mladší než fotbal. K prohřeškům hráčů na hřišti i mimo ně postupně přibyla i provinění trenérů, funkcionářů, rozhodčích a v posledních letech i agresivita diváků.

Fotbal je fenoménem, který dokáže sjednotit i rozdělit národ, vzbudit pocit národní hrdosti i vést k úplnému zatracení. Nenajde se příliš mnoho lidí, kteří by nebyli schopni poskytnout neocenitelné rady hráčům i trenérům před zápasem, v jeho průběhu, a zejména pak po něm.

A protože fotbal zpravidla vzbuzuje větší pozornost než ekonomika státu, jeho politika nebo přírodní katastrofy, je přirozené, že přísným hodnotícím pohledům se nevyhne ani práce takového orgánu, jakým je disciplinární komise. Zejména dnes, kdy kromě sportu je fotbal také hodně o penězích, je každé její rozhodnutí bedlivě sledováno. Zatímco rozhodnutí civilního soudu, snad s výjimkou vražd, nemá téměř žádnou publicitu a vzbudí pouze vlažné emoce, bývá rozhodnutí fotbalové disciplinární komise vášnivě diskutováno.

... Myslím, že se autorovi podařilo vybrat témata, která pokrývají celou šíři problémů spojených s fotbalem. Velmi dobře a přehledně pak popsal jednotlivé případy včetně udělených trestů a jejich zdůvodnění. Se zájmem jsem si přečetl zejména rozhovory s předsedou disciplinární komise ČMFS dr. Károlyim v závěru každé kapitoly...

Osobně jsem ve své dlouholeté fotbalové kariéře neměl prakticky žádné problémy s disciplínou, chováním nebo vystupováním. Vím, že namítnete, že byla jiná doba, ale dovolte mi říci, že jsem se vždy především soustředil na svůj výkon, na své vlastní zaujetí pro hru. Nehledal jsem chyby u rozhodčího, soupeře, svazových představitelů, či dokonce novinářů."

z předmluvy Josefa Bicana
podpis

Obsah :