Roztančené pohádky

Příběhy inspirované světovými balety

Dana Flídrová

obálka

104 stran, váz., formát 210x297 mm, cena 149 Kč, 20 barevných autorských ilustrací
ISBN 80-86031-28-4

Luxusně provedená bohatě ilustrovaná rodinná kniha zachycuje devět příběhů inspirovaných motivy známých světových baletů. Konkrétně jde o tyto příběhy: Sylfida, Giselle, Coppélie, Labutí jezero, Spící krasavice, Louskáček, Pták Ohnivák, Popelka a Kamenný kvítek.

Uvedené příběhy svou pohádkovou formou i dramatickým způsobem převyprávění nám přibližují děje, se kterými se zpravidla setkáváme pouze v jejich baletní podobě. Takto zpracovaná literární podoba je jistě životaschopná i sama o sobě. Dá se však předpokládat, že se stane zdrojem i pro hlubší pochopení baletního ztvárnění. A umožní tak nejen milovníkům baletu, ale i těm, kteří si k němu z různých důvodů teprve hledají cestu, začít pronikat do jeho tajů.

"Neznám nic krásnějšího než pohádky. Vždy mě těšilo tančit nebo si zahrát některou z pohádkových postav. Roztančeným pohádkám přeji spousty vděčných čtenářů, pro které bude jistě zajímavé zhlédnout stejnojmenná baletní představení na divadelních scénách."

Vlastimil Harapes
šéf baletu Národního divadla

"Když mi Dana Flídrová přinesla rukopis svých Roztančených pohádek, bylo to pro mě milé překvapení. Často jsme se totiž potkávaly - či spíše míjely - v areálech Národního divadla, aniž bych o jejích záměrech něco tušila.

Bylo pro mě příjemné začíst se do citlivě převyprávěných baletních pohádek, vždyť Popelku nebo Odettu-Odilii v Labutím jezeře sama tak ráda tančím a patří k mým nejoblíbenějším baletům. Jsem ráda, že díky této knížce můžeme poznat autorčin dobře utajený svět."

Tereza Podařilová
sólistka baletu Národního divadla