Lázeňský švihák

Zdeněk Pospíšil
ilustrace ak. mal. Josef Velčovský

obálka

60 stran, brož., formát 95 x 148 mm, 200 číslovaných výtisků, cena 199 Kč
ISBN 80-86031-58-6

Publikace je momentálně rozebrána.

Luxusně polygraficky zpracovaná sbírka vyšla v omezeném nákladu 200 číslovaných výtisků. Je členěna do dvou oddílů. První část Carpe diem je tak trochu ironicko-nostalgickým ohlédnutím "zralého padesátníka" za cestami a cestičkami, kterými se ubíral dosavadní život. Druhá část nazvaná Variace volně parafrázuje známé básně či písně - vyústění však mívá většinou nečekanou pointu.

Lázeňský život byl od nepaměti vděčným tématem rozhovorů do sebe zahleděných intelektuálů, kteří náhle objevili, že život má i jiné než duchovní stránky, i úzkostlivých matek od rodin, kterým najednou narostla křídla, což však není ani náznak proměny v anděla.

Lázeňský švihák je už od své přirozenosti čistě rodinný typ, a to dokonce bez ohledu na to, zda si rodina pořídila domů, či zda v některých rodinách působí coby zdatný externista. Setkání s ním zamává i se zkušenou ženou. Potká-li ho mladá, nepříliš protřelá dívka, může ji to poznamenat na celý život. Omámená duše ztrácí kontrolu nad vlastním tělem, a než přijde zase k sobě, je švihák dávno v jiných značkových lázních. Smutek pak nutně bývá odvrácenou tváří toho radostného, co jsme prožili, nebo důsledkem nenaplněné touhy.