Od "císařských drah" ke IV. koridoru

Jiří Ryvola, Mojmír Krejčiřík

obálka

64 stran, váz., formát 235x 180 mm, cena 149 Kč

Publikace je momentálně rozebrána.

Pro společnost Skanska DS a.s. vyrobilo nakladatelství Radix, které částečně zajišťuje i prodej konečným spotřebitelům.

Publikace je součástí širšího projektu "mapování" zajímavých železničních tratí a staveb, aby jejich kouzlo bylo uchováno i tímto, nebo alespoň tímto způsobem pro budoucnost i poté, co probíhající modernizace a výstavba koridorů navždy změní jejich charakter.

Zachycuje podstatnou část Dráhy císaře Františka Josefa z Prahy do Suchdola nad Lužnicí a z Veselí nad Lužnicí do Českých Budějovic a odtud do Plzně (trať z Plzně do Chebu bude součástí další připravované knihy) a Dráhu císařovny Alžběty z Českých Budějovic do Horního Dvořiště.

Stejně jako předchozí je i tato kniha založena na tužkokresbách Jiřího Ryvoly. Ten si objekty svého zájmu vybírá zejména podle toho, jak jsou jeho oku libé, někdy i proto, že k nim má z různých důvodů blízký vztah. Můžete se zde proto setkat s budovami, které jsou dodnes ozdobou nebo je čeká po vybudování koridoru skvělá budoucnost, i s těmi, které jsou už za svým zenitem nebo postupně nacházejí jiné uplatnění.

Zkušený autor textu Mojmír Krejčiřík není v roli komentátora kreseb, ale s erudicí popisuje historické a politické souvislosti vzniku "císařských drah". Činí tak s přehledem a nadhledem i občasnou odbočkou, která přidává knížce na čtivosti.